Εγγραφή στο newsletter για να μη χάνετε τίποτα! *** Φωνή τέχνης: Έχουμε πρωτιές! *** Δωρεάν διπλές προσκλήσεις! *** Κατεβάστε ΔΩΡΕΑΝ ebooks ή διαβάστε λογοτεχνικά κείμενα σε πρώτη δημοσίευση ΕΔΩ! *** Αν σας αρέσει το θέατρο -παρακολουθείτε όλα τα είδη- ή έχετε άποψη για μουσικά άλμπουμ ή για ταινίες ή διαβάζετε λογοτεχνικά έργα κτλ. και επιθυμείτε να μοιράζεστε τις εντυπώσεις σας μαζί μας, επικοινωνήστε με το koukidaki. Αρθρογράφοι, κριτικογράφοι, άνθρωποι με ανάλογη κουλτούρα ζητούνται! *** Δείτε τις ημερομηνίες των προγραμματισμένων κληρώσεων στη σελίδα των όρων.
ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΒΙΒΛΙΑ ακολουθώντας τους συνδέσμους. Μυθιστορήματα: Αιθέρια: Η προφητεία * Ζεστό αίμα * Το μονόγραμμα του ίσκιου * Μέσα από τα μάτια της Ζωής! * Οι Σισιλιάνοι * Όλα θα πάνε καλά ή και όχι * Νυχτοπερπατήματα * Ο πρίγκιψ του δευτέρου ορόφου * Ο αρχάγγελος των βράχων * Το όνειρο του γερακιού * Όταν το μαζί πληγώνει * Δίχως ένα αντίο * Κλουαζονέ ** Ποίηση: Δεύτερη φωνή Ι * Άπροικα Χαλκώματα * Σκοτεινή κουκκίδα * Καταδύσεις * Λυκόσκυλα, Ίμερος και Ηλιοτρόπιο ονείρων ** Διηγήματα: Το δέρμα της φώκιας * Ταρτάν το άλογο, Θεατές και δράστες και Η αγωνία του μέτρου ** Διάφορα άλλα: Παζλ γυναικών * Rock Around... Women! ** Νουβέλες: Όταν έπεσε η μάσκα

4o Cinergo International Film Festival

Με παράλληλες δράσεις και εκδηλώσεις

4o Cinergo International Film Festival

Από την ελληνική ύπαιθρο σ' ένα χωριό της Ρωσίας, της Πολωνίας, σε μικρές πόλεις της Ιταλίας, μεγαλουπόλεις της Αμερικής. Οικογενειακοί δεσμοί ιδωμένοι από διάφορα πολιτιστικά «πλαίσια», φιλίες, εφηβικές ανησυχίες, η αίσθηση της απώλειας, η ένταση του έρωτα. Το φετινό Cinergo International Film Festival (CIFF) συνεχίζοντας την στήριξη των ανεξάρτητων και συνεργατικών ταινιών, ανοίγει τις πόρτες του παρουσιάζοντας για ακόμα μία φορά δημιουργίες από όλο τον κόσμο.

1η μέρα

24 Ιουνίου 2023 στο θεατράκι Άλσους Πέτρου και Παύλου, Υμηττός
Ώρα έναρξης: 21:00

Κινηματογραφικές προβολές:
1. Horizon
Dir: Maria Sapouna
Italy
15:00

2. The Light
Dir: Alysa Erdoglyan
Russian Federation
12:04

3. POPS
Dir: Lewis Rose
USA
19:33

4. Cremble
Dir: Ismael Morales
USA
11:36

5. Obscure self
Dir: Umut Vedat
Estonia
6:30

6. Worldlines II
Dir: Karlos Alastruey
Spain
12:24

7. Ana wants to be a great actress
Dir: Mauricio Battistuci
Brazil
17:57

8. Indigenious Loci
Dir: Vicky Markolefa
Greece
11:41

9. The boar
Dir: KonstantinosTsiodoulos
Greece
20:00

10. Manto
Dir: Domenikos Koukas, Eleftheria Stefanouri
Greece
13:48

2η ημέρα

25 Ιουνίου 2023 στην πλατεία παλιού Δημαρχείου Υμηττού

Κινηματογραφικές προβολές:
Ώρα έναρξης 17:00

1. A Chauffer love
Dir: Siva R
India
1:26:57

2. The letter room
Dir: Elvira Lind
USA
30:00

3. Here it’s a bed of roses
Dir: Çağlar Çetin - Ayşe
Turkey
1:33:00

Εξωτερικός χώρος:
Ώρα έναρξης προβολών 21:00

1. It’s not in the cards
Dir: Artem Novichenkov
Russian Federation
18:53

2. Scars
Dir: Charlotte Junière
USA
20:00

3. Daria
Dir: Ayoub Qanir
USA
19:10

4. White widow
Dir: Andrii Dektiarenko
Ukraine
17:53

5. Censor of dreams
Dir: Leo Berne, Raphaël Rodriguez
France
17:54

6. Celestial Bodies
Dir: Alex Charitou
Greece
12:52

7. Porfyri Lemonia
Dir: Dimitri Andjus
Greece
12:50

3η ημέρα

26 Ιουνίου 2023 στην πλατεία παλιού Δημαρχείου Υμηττού

Θεατρικά δρώμενα: 18:30-21:00 - Σκηνές μικρής διάρκειας από θεατρικές κωμωδίες και παρουσίαση σκηνής από ξένη κινηματογραφική κωμωδία.

Εξωτερικός χώρος:
Ώρα έναρξης προβολών 21:00

Κινηματογραφικές προβολές:

1. Ruffled Feathers
Dir: Alistair Checkoui
UK
25:00

2. Trasngressing
Dir: Alessandro Repetti
UK
23:54

3. The elements
Dir: Eri Geroulis
Greece
16:54

4. Tomorrow is a long time
Dir: Ioannis Plas
Greece
6:08

5. Remind me
Dir: Maria Svoliantopoulou
Greece
1:00:00

4η ημέρα

27 Ιουνίου 2023 στο θεατράκι Άλσους Πέτρου και Παύλου, Υμηττός

Κινηματογραφικές προβολές:

1. Odyssey
Dir: Akshay Saseendran
India
13:48

2. An afternoon with a stranger
Dir: Sagar Saurabh
India
13:51

3. Natasha’s dream
Dir: Daria Garonika
Russian Federation
21:12

4. Till the music stops!
Dir: Emilie de Monsabert
France
23:07

5. Lives in stock
Dir: Panos Vlassas
Greece
19:59

6. Beauty
Dir: Thanos Liberopoulos
Greece
20:00

7. Kaleidoscope
Dir: Vadna (Cheena) Jain
USA
10:04

8. Wasted milk
Dir: Alkiviadis Papadopoulos, Katerina Adamidou
Greece
20:00

9. Basket
Dir: Aris Lechouritis
Greece
9:39

10. Sun and Shadow
Dir: Melina Loukanidou
Greece
14:30

5η ημέρα

28 Ιουνίου 2023 στο θεατράκι Άλσους Πέτρου και Παύλου, Υμηττός

Κινηματογραφικές προβολές:

1. Walking around
Dir: Gilles Bovon
USA
19:48

2. On her own initiative
Dir: Amir Karakulov
Kazakhstan
8:48

3. Hotrod
Dir: Juliette Gilot
France
17:02

4. I woke up 18
Dir: Vera Ioanna Papadopoulou
Greece
13:16

5. TISIS
Dir: Georgios Evangellopoulos
Greece
1:07:00

6. Just like water
Greece
12:54

7. Home fronts
Dir: Maria Sapouna
UK
12:11

6η ημέρα

29 Ιουνίου 2023 στο θεατράκι Άλσους Πέτρου και Παύλου, Υμηττός

Κινηματογραφικές προβολές:

1. Locked
Dir: Umut Vedat
Estonia
15:00

2. Montevideo Unit
Dir: Tatyana Lyutaeva
Russian Federation
2:02:51

3. Thanatos & Fantasia
Dir: Giorgis Fotopoulos
Greece
25:00

4. Do us Art
Dir: Yorgos Barbadenis
Greece
8:04

7η ημέρα

30 Ιουνίου 2023 στην πλατεία παλιού Δημαρχείου Υμηττού

Κινηματογραφικές προβολές:

Εσωτερικός χώρος (αίθουσα παλιού Δημαρχείου Υμηττού)
Ώρα έναρξης: 14:00

4. Nefkot - Yearning
Dir: Martha Sabtay
Israel
1:10:00

5. First-degree murder
Greece
2:12:12

Θεατρικά δρώμενα: 18:30-21:00, Σκηνές μικρής διάρκειας από τα έργα «Γκόλφω» του Περεσιάδη, «Άλκηστις» του Ευριπίδη, παρουσίαση σκηνής από ξένη δραματική ταινία.

Κινηματογραφικές προβολές:

Εξωτερικός χώρος:
Ώρα έναρξης προβολών 21:00

1. Auxilaire
Dir: Luca Bacle
France
24:14

2. Summer holidays
Dir: Valentine Cadic
France
25:00

3. Dignity
Dir: Dimitris Katsimiris
Greece
1:15:00

4. Summer Breeze
Dir: Alexandros Rellos
Greece
15:16

8η ημέρα

1 Ιουλίου 2023 στην πλατεία παλιού Δημαρχείου Υμηττού

Εσωτερικός χώρος:
10:00-12:00, «Kid’s writing project», Δωρεάν εργαστήρι δημιουργικής γραφής και ανάγνωσης για παιδιά ηλικίας 8-13 ετών.
12:00-14:00, δωρεάν σεμινάριο υποκριτικής «Σύγχρονες Μέθοδοι».
15:00-17:00, «Creative writing project», δωρεάν εργαστήρι δημιουργικής γραφής για ενήλικες.
Επικοινωνία για κράτηση θέσεων: 6986700020

Κινηματογραφικές προβολές:
Έναρξη: 17:30
1. Don’t let
Dir: Rustam Bekmuratov
Russian Federation
14:17

2. Joining letter
Dir: Nahid Noman
Bangladesh
03:42

3. Burial
Dir: Jerzy Czachowski
Poland
14:24

4. Just the two of us
Dir: Clara Lemaire Anspach
France
19:57

Εξωτερικός χώρος:
Στις 20:30 σόλο τσέλο η διπλωματούχος Φαίδρα Κωνσταντινίδου (μέλος της ορχήστρας Filii Notas, υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση της Μαρίας Μπαζού).
Στις 21:00 Stand Up Comedy με τον Κωνσταντίνο Ραβνιωτόπουλο.

Κινηματογραφικές προβολές:

Εξωτερικός χώρος:
Ώρα έναρξης προβολών 21:00

5. Improvisations in parallel mode
Dir: Petros Kolotouros
Greece
44:00

Ακολουθούν:
Τελετή λήξης,
Απονομές βραβείων,
Ομιλίες καλεσμένων,
Live μουσικού σχήματος «Κουταλιανοί» (ρεπερτόριο ξένων κινηματογραφικών τραγουδιών),
Live με ρεπερτόριο ελληνικών κινηματογραφικών τραγουδιών.

Οι ταινίες που δεν είναι στην αγγλική γλώσσα έχουν αγγλικούς υπότιτλους.
Η είσοδος είναι δωρεάν σε όλες τις εκδηλώσεις και τα σεμινάρια.
Τηλέφωνο: 6983930220
Διοργάνωση: Τεχνοχώρος Εργοτάξιον
Υπό την αιγίδα του Δήμου Δάφνης - Υμηττού
Με την υποστήριξη του Οργανισμού Πολιτισμού - Αθλητισμού Δήμου Δάφνης Υμηττού

ΔΩΡΑ - Κλικ σε εκείνο που θέλετε για πληροφορίες και συμμετοχές
Το δέρμα της φώκιας, Αριστούλας ΔάλληΌταν έπεσε η μάσκα, Κωνσταντίνας ΜαλαχίαΌλα θα πάνε καλά ή και όχι, Meg MesonΟ αρχάγγελος των βράχων, Μένιου ΣακελλαρόπουλουΝυχτοπερπατήματα, Λέιλα ΜότλιΛυκόσκυλα Αγγέλας Καϊμακλιώτη, Ίμερος Μαίρης Χάψα και Ηλιοτρόπιο ονείρων Γιάννη ΑναστασόπουλουΔίχως ένα αντίο, Γωγώς Ψαχούλια
Το μονόγραμμα του ίσκιου, Βαγγέλη ΚατσούπηΣκοτεινή κουκκίδα, Γιάννη ΣμίχεληΌταν το μαζί πληγώνει, Βικτώριας ΠροβίδαΤαρτάν το άλογο Ευτυχίας Καλλιτεράκη, Θεατές και δράστες Σύλβας Γάλβα και Η αγωνία του μέτρου Γιώργου ΣπανουδάκηΚλουαζονέ, Λίνας ΒαλετοπούλουRock Around... Women!, Γιώργου ΜπιλικάΆπροικα Χαλκώματα, Γιώργου Καριώτη
Οι Σισιλιάνοι, Κωνσταντίνου ΚαπότσηΟ πρίγκιψ του δευτέρου ορόφου, Άρη ΣφακιανάκηΜέσα από τα μάτια της Ζωής!, Βούλας ΠαπατσιφλικιώτηΖεστό αίμα, Νάντιας Δημοπούλου
Καταδύσεις, Κατερίνας ΜαρτζούκουΤο όνειρο του γερακιού, Αλεξάνδρας ΜπελεγράτηΔεύτερη φωνή Ι, Γιάννη Σμίχελη