Εγγραφή στο newsletter για να μη χάνετε τίποτα! *** Φωνή τέχνης: Έχουμε πρωτιές! *** Δωρεάν διπλές προσκλήσεις! *** Κατεβάστε ΔΩΡΕΑΝ ebooks ή διαβάστε λογοτεχνικά κείμενα σε πρώτη δημοσίευση ΕΔΩ! *** Αν σας αρέσει το θέατρο -παρακολουθείτε όλα τα είδη- ή έχετε άποψη για μουσικά άλμπουμ ή για ταινίες ή διαβάζετε λογοτεχνικά έργα κτλ. και επιθυμείτε να μοιράζεστε τις εντυπώσεις σας μαζί μας, επικοινωνήστε με το koukidaki. Αρθρογράφοι, κριτικογράφοι, άνθρωποι με ανάλογη κουλτούρα ζητούνται! *** Δείτε τις ημερομηνίες των προγραμματισμένων κληρώσεων στη σελίδα των όρων.
ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΒΙΒΛΙΑ ακολουθώντας τους συνδέσμους. Μυθιστορήματα: Αιθέρια: Η προφητεία * Ζεστό αίμα * Το μονόγραμμα του ίσκιου * Μέσα από τα μάτια της Ζωής! * Οι Σισιλιάνοι * Όλα θα πάνε καλά ή και όχι * Νυχτοπερπατήματα * Ο πρίγκιψ του δευτέρου ορόφου * Ο αρχάγγελος των βράχων * Το όνειρο του γερακιού * Όταν το μαζί πληγώνει * Δίχως ένα αντίο * Κλουαζονέ ** Ποίηση: Δεύτερη φωνή Ι * Άπροικα Χαλκώματα * Σκοτεινή κουκκίδα * Καταδύσεις * Λυκόσκυλα, Ίμερος και Ηλιοτρόπιο ονείρων ** Διηγήματα: Το δέρμα της φώκιας * Ταρτάν το άλογο, Θεατές και δράστες και Η αγωνία του μέτρου ** Διάφορα άλλα: Παζλ γυναικών * Rock Around... Women! ** Νουβέλες: Όταν έπεσε η μάσκα

5ο Φεστιβάλ θεάτρου 2510

Αφίσα για το 5ο Φεστιβάλ θεάτρου 2510

Το ΘΕΑΤΡΟ 2510, διοργανώνει το 5ο Φεστιβάλ Θεάτρου 2510 το οποίο επιστρέφει για 5η συνεχομένη χρονιά, από τις 11 έως τις 22 Ιουνίου 2024 με μια σύμπραξη καλλιτεχνών στην ιστορική περιοχή των Εξαρχείων.

Για 12 συνεχόμενες μέρες, η τέχνη θα πρωταγωνιστεί στην περιοχή, με 38 μοναδικές παραστάσεις. θεατρικές ομάδες, musical, μονόλογοι, ομάδες Improv, performance, χορός, Καραγκιόζης αλλά και βραδιές με ζωντανή μουσική, δίνουν την ευκαιρία στο κοινό να γνωρίσει νέους καλλιτέχνες και να επιλέξει κάθε μέρα τουλάχιστον μια διαφορετική παράσταση σε ένα φεστιβάλ που προάγει την τέχνη και τη δημιουργικότητα.

Για πρώτη φορά, οι θεατές θα έχουν την ευκαιρία να ψηφίσουν τις αγαπημένες τους παραστάσεις και να γίνουν μέλη της κριτικής επιτροπής. Σας καλούμε να συμμετάσχετε στον διαγωνισμό που θα αναδείξει την ομάδα που θα κερδίσει το Α' Βραβείο.
Παράλληλα, κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ, θα διεξαχθούν δωρεάν μαθήματα Yoga και δημιουργικής έκφρασης μέσω της τέχνης, από καθηγητές του ΧΩΡΟΥ 2510 καθώς και BAZAAR χειροποίητων ειδών δώρου, όπου οι επισκέπτες θα μπορούν να ανακαλύψουν μοναδικά δημιουργήματα. Το Φεστιβάλ στεγάζεται στον συνεργατικό πολιτιστικό ΧΩΡΟ 2510, όπου λειτουργεί εδώ και 4 χρόνια το ΘΕΑΤΡΟ 2510.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Τρίτη 11/6
18.45 «ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΑΜΟΥ» του Άντον Τσέχωφ, από τους Broadway Bunch (απόφοιτοι, μαθητές Καλλιτεχνικών σχολείων Αττικής)
Διδασκαλία - Σκηνοθεσία: Μαρία Χελιδώνη
Παίζουν: Μανώλης Παράλαιμος, Μάργα Τσέλιου, Αναστασία Παγώνη

20.45 «ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ» Improv theatre
Μια παράσταση κωμικού αυτοσχεδιασμού
Παίζουν: Τάσος Ασλανίδης, Κώστας Γεροντής, Μάνος Καλαϊτζόγλου, Βίκυ Κοκκίνη, Έφη Κρούσκου, Νίκη Κρουσουλούδη, Μηνάς Κωνσταντίνου, Χριστίνα Λέτζου, Αντρέας Μερσινιάδης, Κωνσταντίνος Παυλόπουλος, Βασιλική Περσοπούλου, Εύη Τσούμπεκα

22.15 «ΤΟ ΣΟΙ ΣΟΥ ΜΕΣΑ» της Ελένης Σιδεροπούλου. Θεατρική ομάδα VOX ET CORPU
Ένα κωμικό έργο γεμάτο γέλιο, μυστήρια και πολλές ανατροπές.
Σκηνοθεσία: Ελένη Σιδεροπούλου και Σταύρος Παναγιωτόπουλος
Παίζουν: Σταυρούλα Θωμαδάκη, Σταύρος Παναγιωτόπουλος, Βασίλης Πρέκας, Ελένη Σιδεροπούλου

23.00 «BELLYTALE» παρουσίαση του τμήματος Oriental της Μαριάντα Αντωνίου (Χώρος 2510) Είσοδος ελεύθερη
Belly Dance Show, ένα από τα ομορφότερα είδη τέχνης και ένα πολύ ισχυρό μέσο έκφρασης του εαυτού, δημιουργίας, ευχαρίστησης και εκτόνωσης.
Χορεύουν οι: Αντωνίου Μαριάντα, Γκέλα Μαρία, Δρούκα Βίκυ,Κρικώνη Λύδα, Λελεδάκη Έλλη, Μπούρα Σταυρούλα, Χρήστου Χριστίνα, Χριστοπούλου Δανάη

ΤΕΤΑΡΤΗ 12/6
19.00-20.30 «ΔΩΡΕΑΝ ΜΑΘΗΜΑ ΥΟGA» με την Ιωάννα Mπαλατσούκα
Για κράτηση θέσης: 6031627670

21.00 «ΦΙΛΟΚΤΗΤΗΣ» του Κωνσταντίνου Σωτηριάδη
Παίζουν: Νεφέλη Κράλλη, Νίνα Τουμαζάτου, Κωνσταντίνος Σωτηριάδη

22.15 «MURDER SONGS» από το μουσικό ντουέτο WITCH BERRIES
Νeo-ethnic, cabaret, jazz, με στοιχεία rock και κλασικής μουσική.
Ερμηνεύουν: Τζίνα Καρδιόλακα: πιάνο, φωνή, κρουστά, ukulele, Κατερίνα Σέγκου: φωνή, κρουστά, μεταλλόφωνο, κιθάρα.

ΠΕΜΠΤΗ 13/6
18.45 «ΔΙΑ ΤΕΣΣΕΡΑ» της Δανάη Γκενέ και του Σπύρου Κοπανιτσάνου
Παίζουν: Αντώνης Παρασκευουδάκης, Βίκυ Νικήτα, Βένια Παπαδηµητρίου, Στέλλα Κοκκινέλη, Κυριακή Αποστολίδου, Αθηνά Μουστάκα, Νίκος Τόκας

21.00 «Ο ΔΡΑΚΟΣ» του Ε. Σβαρτς του Ανδρέα Ζαφείρη, Θεατρική Ομάδα 2510
Μια αντιναζιστική σάτιρα.
Παίζουν: Καρίνα Αραμπατζή, Μαριάννα Βανιώτη ,Μάρκος Γάτας, Αντώνης Γιαβρόγλου, Εβίτα Κλωνή, Δημήτρης Κοκκινόπουλος, Ελευθερία Ματσαρίδου, Στράτος Νικολούδη, Εύα Σταθοπούλου, Χαρά Τάκου, Πασχάλης Τσεσμελής, Βικτωρία Τσουλέλη

22.15 «ΓΚΟΥΣΓΚΟΥΝΙΑΔΑ» του Ανδρέα Ζαφείρη, Θεατρική Ομάδα 2510
Μια ξέφρενη, σουρεαλιστική κωμωδία, αλλά κι ένα σχόλιο στην cult ελληνική πραγματικότητα, που φλερτάρει ολοένα και περισσότερο με το γκροτέσκο.
Παίζουν: Ελένη Ζαγκούτη, Τάσος Φιλοξενίδης, Κωνσταντίνα Μυλωνάκη, Σωτήρης Αυγέρης, Μαρία Μανταλένα-Σοφρά, Αγγελική Κολιού (Μουστακάτου), Ανθή Βαφειαδάκη, Μιμή Μητροπούλου-Κραβαριώτη, Ιωάννα-Μαρία Χατζηγεωργίου, Γιεσεμίν Χελάλι, Κωνσταντίνος Καραΐσκος, Μερόπη Κοσσυβάκη, Ανδριανή Ρούβαλη, Ιωάννα Χαλκιαδάκη, Μαρία Λαγγουβάρδου, Παυλίνα Αλεξανδράτου-Valérie, Οδυσσέας Σίμου, Νίδια Αεράκη, Αντώνης Δουργούνογλου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/6
18.00 «ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ - ΑΛΛΑΓΗ - ΚΕΝΟ - ΧΑΟΣ» Performance με την Μαρίνα Μαριόλα

19.15 «ΓΚΟΥΣΓΚΟΥΝΙΑΔΑ» του Ανδρέα Ζαφείρη, Θεατρική Ομάδα 2510

21.15 «Ο ΜΑΥΡΟΣ ΜΟΝΑΧΟΣ» του Άντον Τσέχωφ σε Θεατρική διασκευή του Κωνσταντίνου Μπαλαμπανίδη
Σκηνοθεσία: Χρήστος Πανούτσος, Παίζουν: Κωνσταντίνος Μπαλαμπανίδης, Χρήστος Πανούτσος

23.30-23.45 ΤΜΗΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ της Μαρίας Ξυλά

22.30 «ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ» του Neil Simon, Θεατρική Ομάδα DOS PETRAS
Είναι μια σουρεαλιστική κωμωδία με κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις.
Μετάφραση - Διασκευή: Στέλλα Θανοπούλου, Σκηνοθεσία: Στέλλα Θανοπούλου

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/6
11.00-13.00 «ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ - ΕΚΦΡΑΣΗΣ» με την Εύη Γλύπτη
Ελεύθερη είσοδος

18.45 «ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΙ» του Βασίλη Λαζαρίδη
Κείμενο - σκηνοθεσία - μουσική επιμέλεια: Βασίλης Λαζαρίδης
Παίζουν: Μενέλαος Αναγνώστου,Γιώργος Παπαχατζής

20.15 «MACBETH PARODY» του Ανδρέα Ζαφείρη, Θεατρική Ομάδα 2510
Παίζουν: Ετιέν Ντούτσκα, Τζουλιάνο Λάζε, Αντώνης Γιαβρόγλου, Χρήστος Νταούλας, Άσπα Κατσίκη, Σάντυ Μπλάνα, Μαρινίκ Μπλάνα, Καίτη Σταθοπούλου, Χαρά Λέτσου, Αναστασία-Αρετή Κυριαζοπούλου, Κοροβέση Γεωργία, Μωράκου-Κοροβέση, Χανάν Νταούντι, Ειρήνη Παπαμιχαήλ, Ειρήνη Σουρμελάκη, Ελευθερία Σταυροπούλου, Kwakú

22.15 «ΓΚΟΥΣΓΚΟΥΝΙΑΔΑ» του Ανδρέα Ζαφείρη, Θεατρική Ομάδα 2510

23.30 «ROMANOS THE MELODIAN» ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ του τμήματος κιθάρας του Χώρου 2510 (Eίσοδος ελεύθερη)

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/6
11.00-13.00 «ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ - ΕΚΦΡΑΣΗΣ» με την Εύη Γλύπτη (Είσοδος ελεύθερη)

18.30 «ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ, ΣΤΟ ΦΩΣ» του Κωνσταντίνου Τσακανάκη
Παίζουν: Ζωή Μαυρίδη, Μυρτώ Παναγοπούλου, Κωνσταντίνος Τσακανάκης

20.30 «Ο ΔΡΑΚΟΣ» του Ε. Σβάρτς του Ανδρέα Ζαφείρη, Θεατρική Ομάδα 2510
Μια αντιναζιστική σάτιρα.

22.15 «MACBETH PARODY» του Ανδρέα Ζαφείρη, Θεατρική Ομάδα 2510

ΔΕΥΤΕΡΑ 17/6
18.45 «ΤΑΞΙΔΕΥΤΕΣ» του Βασίλη Τσάρα
Παίζουν οι: Μάρω Σακίρη, Βασίλης Παπαχατζής, Βασίλης Τσάρας

21.00 «MACBETH PARODY» του Ανδρέα Ζαφείρη, Θεατρική Ομάδα 2510

22.15 «ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ» από την ομάδα ΡΟΖ ΙΠΠΟΤΕΣ - Improv theatre
Παίζουν οι: Άννα Γιαννακίδου, Μαίρη Μαντζούνη, Χαρά Ματαρέλλη, Νικόλας Πάνος, Μαρία Παπουτσή, Θάνος Πολύζος

ΤΡΙΤΗ 18/6
19.00 «ΔΕΣΜΙΟΙ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ» Θεατρικός μονόλογος με την Χριστίνα Ηλία 

20.45 «Ο ΔΡΑΚΟΣ» του Ε. Σβάρτς του Ανδρέα Ζαφείρη, Θεατρική Ομάδα 2510

22.15 «ΕΑΝ Ο ΕΥΑΤΟΣ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΦΩΝΗ» της Ξένια Σπανομίχου
Σκηνοθεσία: Μαρία Κοτσαρίνη, Ξένια Σπανομίχου,
Παίζουν: Ξένια Σπανομίχου

ΤΕΤΑΡΤΗ 19/6
18.45 «Ο ΜΑΥΡΟΣ ΓΛΑΡΟΣ ΚΑΤΑΜΕΣΗΣ ΣΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ» των Μυρτώ Λαμπρινάκου, Θάνου Χατζόπουλου
Μία διασκευή του «Viva la Vida!» του Πίνο Κακούτσι 
Σκηνοθεσία: Θάνος Χατζόπουλος, Παίζουν: Μυρτώ Λαμπρινάκου, Αναστασία Μαλανδρενιώτη, Θάνος Χατζόπουλος, Μουσικός επί σκηνής: Βασιλική Πουλάκη

20.45 «ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ και ΠΟΙΗΣΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ XOΡΩΔΙΑ 2510» υπό τη διεύθυνση του Τάκη Καριώτη (Είσοδος ελεύθερη)

22.15 «ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΦΟΝΩΝ» του Παναγιώτη Μπρατάκου. Θεατρική Ομάδα «Ασυνήθεις Ύποπτοι» του 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ-2ου Ε.Κ. Αιγάλεω.
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Γιάγκας, Παίζουν: Αναγνωστοπούλου Αναστασία, Αποστόλου Μοσχούλα, Γενοφιάν Βασιλίκη, Γιάγκας Αλέξανδρος, Δρούγκα Φωτεινή, Μουλαρογεώργος Ανδρέας, Μωρίκης Ηλίας, Ορφανίδου Όλγα, Ρούσσος Νώντας, Σφακιανάκη Εμμανουέλα, Τσανάκας Αλέξανδρος, Τραγούδι: Τριπερίνα Γιώτα, Μπουζούκι: Μουλαρογεώργος Ανδρέας, Χορός: Αναγνωστοπούλου Αναστασία

ΠΕΜΠΤΗ 20/6
19.00 «SHE WHO LOVES SILENCE» A prequel to I Am The Labyrinth   by DARKPLAY THEATRE
Μια ιστορική αναδρομή της ιστορίας του Λαβυρίνθου. Μια πρωτότυπη και διαδραστική παράσταση.

20.45 «ΒΕRLIN THE MUSICAL» της Ναταλία Ηλία
Παίζουν: Δέσποινα Ζενεμπίση, Ναταλία Ήλια, Δημήτρης Μιχελής, Κατερίνα Πέτσα, Πάνος Στεφανίδης, Πιάνο: Νίκος Ζενεμπίσης, Ακορντεόν: Αλέξανδρος Πενταράς

22.15 «ΟΧΙ ΒΙΑ ΥΠΝΟΥ» Θεατρική Performance της Χρύσα Μιχάλαρου
Κείμενο - Σκηνοθεσία - Ερμηνεία: Χρύσα Μιχάλαρου, Σύνθεση - Μουσική επί σκηνής (με μπάσο): Θάνος Μυλωνάς

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/6
18.45 «ΣΑΡΩ» της Ευτυχίας Δρακοπούλου
Ένας μαύρος κωμικός μονόλογος, σε δεκαπεντασύλλαβο.
Παίζουν: Ευτυχία Δρακοπούλου, Ειρήνη Λιοκουκουδάκη
Μουσικοί: Νίκος Τσαλίκης: πιάνο, Γιώργος Συργανίδης: φλάουτο, Αλέξανδρος Καρυδιάς: κιθάρα

20.45 «ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΗΣ ΟΠΕΡΑΣ» του GASTON LEROUX
Ένας θεατρικός μονόλογος εμπνευσμένος από το κλασικό αριστούργημα της παγκόσμιας λογοτεχνίας
Επιμέλεια κειμένου - αφήγηση - δραματουργία: Σμαράγδα Αποστολάτου
Πιάνο: Λουκία Γκαρδιακού

22.30 «ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ, ΑΥΤΟΙ ΤΙΣ ΜΠΙΖΝΕΣ» Live μουσική performance με τους Νικόλας Μποντίνας και Άρτεμις Αγαθοπούλου
Loop Project. Πρωτότυπες μουσικές συνθέσεις, τραγούδια και ποίηση σε ήχους rock, ψυχεδέλειας, progressive και garage, βαλσάκια και μπαλάντες.
Τραγούδι, λούπες, κιθάρες, πλήκτρα: Νικόλας Μποντίνας
Τραγούδι, κίνηση, κρουστά: η Άρτεμις Αγαθοπούλου

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/6
18.00 «ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ: Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΦΙΔΙ» με τον Νικόλα Πέππα
Συντελεστές: Νικόλας Πέππας (φωνές, μιμήσεις), Βαγγέλης Σταθάτος, Δημήτρης Μπάκος (βοηθοί σκηνής)

20.00 «ΑΣΤΡΟ ΗΜΕΡΑΣ» Ποιητική Performance από την ομάδα ΚΟΜΠΛΕ
Παίζουν: Έλλη Διακογιάννη, Κατερίνα Βελλοπούλου, Δημήτρης Ζαρρεάς. 

21.45 «ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ» Θεατρικός μονόλογος με την Άρτεμις Αγαθοπούλου 


Από την Τρίτη 11 έως το Σάββατο 22 Ιουνίου 2024 και από τις 18.00 έως τις 23.00 στο ΘΕΑΤΡΟ 2510 [Θεμιστοκλέους 52, Εξάρχεια, 6955445130, 6975535197]
Ημ/νιες Bazaar:
Από την Παρασκευή 14 έως την Κυριακή 23 Ιουνίου 2024, 16.00-22.00 (καθημερινές) και Π.Σ.Κ.: 14.00-22.00 (Είσοδος ελεύθερη)
Καλλιτεχνική διεύθυνση: Ανδρέας Ζαφείρης
Διοργάνωση Φεστιβάλ και Επικοινωνία - Δημόσιες σχέσεις: Ελευθερία Σακαρέλη

ΔΩΡΑ - Κλικ σε εκείνο που θέλετε για πληροφορίες και συμμετοχές
Το δέρμα της φώκιας, Αριστούλας ΔάλληΌταν έπεσε η μάσκα, Κωνσταντίνας ΜαλαχίαΌλα θα πάνε καλά ή και όχι, Meg MesonΟ αρχάγγελος των βράχων, Μένιου ΣακελλαρόπουλουΝυχτοπερπατήματα, Λέιλα ΜότλιΛυκόσκυλα Αγγέλας Καϊμακλιώτη, Ίμερος Μαίρης Χάψα και Ηλιοτρόπιο ονείρων Γιάννη ΑναστασόπουλουΔίχως ένα αντίο, Γωγώς Ψαχούλια
Το μονόγραμμα του ίσκιου, Βαγγέλη ΚατσούπηΣκοτεινή κουκκίδα, Γιάννη ΣμίχεληΌταν το μαζί πληγώνει, Βικτώριας ΠροβίδαΤαρτάν το άλογο Ευτυχίας Καλλιτεράκη, Θεατές και δράστες Σύλβας Γάλβα και Η αγωνία του μέτρου Γιώργου ΣπανουδάκηΚλουαζονέ, Λίνας ΒαλετοπούλουRock Around... Women!, Γιώργου ΜπιλικάΆπροικα Χαλκώματα, Γιώργου Καριώτη
Οι Σισιλιάνοι, Κωνσταντίνου ΚαπότσηΟ πρίγκιψ του δευτέρου ορόφου, Άρη ΣφακιανάκηΜέσα από τα μάτια της Ζωής!, Βούλας ΠαπατσιφλικιώτηΖεστό αίμα, Νάντιας Δημοπούλου
Καταδύσεις, Κατερίνας ΜαρτζούκουΤο όνειρο του γερακιού, Αλεξάνδρας ΜπελεγράτηΔεύτερη φωνή Ι, Γιάννη Σμίχελη